VŠE O PLEMENI

Historie :

Původ toho nádherného plemene sahá až do doby tisíce let před naším letopočtem. Samojed pochází z Ruska. Jeho název je odvozen od kmenů samojedů, kteří žili v severním Rusku a na Sibiři. Samojedi byli využíváni jako lovečtí a saňoví psi. Samojedi žili u svých pánů v obydlí a pomáhali je zahřívat.

První standart Samojeda byl sepsán již v roce 1909.

Vzhled :

Samojed je elegantní bílý pes, střední velikosti, jehož typický výraz je tzv. "úsměv samojeda". Tento úsměv vytváří kombinace tvaru a posazení oka a mírně zvednuté koutky tlamy. Celkový vzhled budí dojem elegance, síly a vytrvalosti.

Délka těla je zhruba o 5 % větší než výška v kohoutku.

Samojed má srst čistě bílou, krémovou nebo piškotovou.

Ideální kohoutková míra psa je 57 cm a u feny 53 cm (tolerance +-3 cm).

Povaha :

Samojed je přátelský, veselí a živí pes. Nesmí být bázlivý nebo agresivní. Potřebuje být se svou rodinou, ale i přes tuto vlastnost vyžaduje volnost. Samojed je vhodný na sporty, ale postačí mu i procházky a velký pozemek u domu.

Toto plemeno však není vhodné na hlídání majetku či zahrady. Jedná se o plemeno společenské.

Srst :

Srst samojeda je bohatá, hustá, a proto je česání velmi důležité. Párkrát týdně lehce pročesat, v době línání je potřeba česat a vyčesávat pravidelně.

I když je srst bílá, není časté koupání nutné. Srst Samojeda je samočistící, když se pejsek zašpiní stačí srst po uschnutí pročesat.


Úplný standard Samojeda: https://www.cmku.cz/cz/seznam-plemen-